Tim Walker. Piotruś Pan fotografii mody.

0Lut-26-19

 Jego modowe sesje przenoszą nas w świat surrealizmu, bajki i magii. Czasem mroczne, niepokojące jednak zawsze zapadające głęboko w pamięć. Tim Walker, przez wielu nazywany jest mistrzem baśniowej fotografii. Poznaj więc historię „Piotrusia Pana fotografii” i zobacz jego najciekawsze sesje zdjęciowe.

1

Tim Walker urodził się w 1970 r. w Anglii. Jako kilkulatek podkradał aparat bratu i fotografował dosłownie wszystko. Wiele lat później zdecydował się zdawać do szkoły artystycznej. Jako kierunek studiów wybrał nie fotografię, a reżyserię. Szybko jednak z niej zrezygnował, na rzecz ukochanej fotografii.

2 Ukończył Axeter College od Art and Design w Anglii. Po studiach pracował jako freelancer. Jego talent szybko zaczęli odkrywać uznani fotografowie. Asystował m.in. Richardowi Avedono'vi i pod jego okiem doskonalił swój warsztat. Jako dwudziestokilkulatek wziął udział w licznych konkursach fotograficznych, m.in. Young Photographer of the Year Award. Zajął w nim trzecie miejsce. Dzięki temu konkursowi został zauważony przez brytyjskie redakcje, dla których pracował jako portrecista. Pierwszy duży sukces Walker osiągnął w wieku dwudziestu pięciu lat. Była to sesja zdjęciowa dla biblii mody, czyli magazynu „Vogue”. Od tamtego momentu niepowtarzalne, bajkowe zdjęcia Tima pożądały największe modowe magazyny – m.in. „Elle” i „Vanity Fair”. W 2008 r. Walker wystawił swoje prace w Design Museum w Londynie. Wydał również album zatytułowany „Pictures". Kilka lat później, bo w 2012 r. w formie albumu ukazały się prace artysty „Story teller". Książka jest zbiorem fotografii z rozmaitych sesji modowych.

Inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych fotografii jest dla Walkera baśniowe malarstwo, a także twórczość jego imiennika-reżysera Tima Burtona. Na zdjęciach Tima Walkera znajdziemy postaci dziecięcego, bajkowego świata – klauny, wielkie lalki, konie na biegunach i żołnierzyki. Do tego surrealistyczna scenografia i niesamowite kostiumy sprawiają, że obok zdjęć Brytyjczyka nie można przejść obojętnie. Walker doceniany jest przez środowisko fotograficzne na każdym kroku. Świadczą o tym liczne nagrody, które zdobył na wielu festiwalach i konkursach fotograficznych m.in. ASME Award czy Infinity Award od International Center of Photography.

Warto podkreślić, iż nietuzinkowe zdjęcia Walkera powstają bez pomocy programów komputerowych!

Niesamowite zdjęcia Walkera budzą ogromne zainteresowanie wśród pasjonatów fotografii i mody. I choć niektórzy zarzucają mu, że od wielu lat nie tworzy niczego nowego, gdyż jego sesje powstają ciągle w tym samym surrealistycznym klimacie, on podchodzi do słów krytykujących z dystansem i po prostu robi swoje. Pięknych sesji artysty jest mnóstwo. Zobacz te, które zachwyciły  świat fotografii najbardziej.

Tilda Swinton w sesji "The Surreal World" dla "W Magazine"

Oryginalna uroda Tildy Swinton została uchwycona przez Tima Walkera w sesji „The Surreal World” dla „W Magazine”. Brytyjska aktorka lubi brać udział w niesztampowych projektach, i to nie tylko tych filmowych. Dlatego bez mrugnięcia okiem zgodziła się już po raz drugi pozować Walkerowi dla modowego magazynu. Sesja „The Surreal World” to doskonałe połączenie tła, światła i genialnych charakteryzacji Swinton. Surrealistyczny, nieco mroczny klimat w połączeniu z niesamowitą urodą gwiazdy sprawiają, że od tych zdjęć trudno jest oderwać wzrok.

3

Kampania torebek Mulberry

Tim Walker fotografuje kampanie dla brytyjskiego domu Mulberry. Wszystkie są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, jednak mnie najbardziej przypadła do gustu ta sprzed kilku lat. Bohaterką sesji była wówczas Lindsey Wixson, pozująca w baśniowym lesie obok ogromnego niedźwiedzia. Skąd taki pomysł autora?

  • Jako mały chłopiec bardzo chciałem zobaczyć wielkiego potwora w lesie. Teraz wszyscy możemy na niego patrzeć – mówił w jednym z wywiadów fotograf.

4

"Mechaniczne lalki" w Vogue Italia

Sesja „Mechaniczne lalki” powstała kilka lat temu na łamach włoskiego „Vogue’a”. Walker sfotografował modelki Audrey Marnay i Kirsi Pyrhonen. Klimat zdjęć przypomina japoński teatr Kabuki. Jest romantycznie, teatralnie i nieco niepokojąco. Dzięki mechanicznym pozom i spojrzeniom, modelki świetnie odgrywają role lalek. Ta sesja to prawdziwa perełka.

5

Surrealistyczne portrety najlepszych aktorów dla "W Magazine"

Piękna sesja powstała rok temu na łamach „W Magazine”. Fotografowi pozowali najlepsi aktorzy, który wcielili się w swoje filmowe postaci. Inspiracją do stworzenia zdjęć były m.in. filmy Felliniego oraz klimat lat 70. W sesji wzięli udział m.in. Emma Stone, Julianne Moore, Bradley Cooper, Tommy Lee Jones oraz siostry Dakota i Elle Fanning.

6Sesja "Atlas: The Lion" dla "Love Magazine"

Niecodzienna sesja powstała na łamach „Love Magazine”. W przepięknych barkowych sukniach Dolce & Gabbana Alta Moda pozowały modelki: Karen Elson i Edie Campbell. Oprócz modelek w sesji wziął udział również lew o imieniu Atlas. Jak wyszło? Jak zawsze bajkowo i niepowtarzalnie, choć również nieco groźnie.

7

Niesamowity klimat i charakter czyni tego artystę wyjątkowym i niepowtarzalnym twórcą utrwalenia ulotnych momentów z życia świata mody teatru i sztuki. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu i wyobraźni Tima. Mieć w swoim portoflio taki rarytas to nie lada gratka, dla każdej modelki związanej ze światem prawdziwego fashion designu.

MIA
Koszyk
  • No products in the cart.