Slow fashion. Autorska moda z przesłaniem.

0Mar-11-19

nor

Każdego roku targi zrównoważonej mody stwarzają doskonałą okazję, aby rzucić okiem na nowe marki, które siłą rzeczy na rynku sąsiadują z większymi weteranami przemysłu, a każdy z nich ma swoją własną drogę rozwoju i odpowiedzialnej produkcji. Małe firmy są bardzo staranne pod względem jakości, wzornictwa i komunikacji z odbiorcą. Starają się w swoich produktach przekazać pewną filozofię, opowiedzieć historie swojej marki. Ja osobiście lubię wyszukiwać rzeczy, które są nie tylko innowacyjne, ale i piękne.

IMG_20190310_130242.jpg

W ostatni weekend miałam prawdziwą przyjemność obcowania z ludźmi, dla których ważna jest ideologia świadomych wyborów. Warszawskie targi slow fashion zgromadziły ponad dwustu wystawców z całego kraju. Kilka godzin spędzonych w tym miejscu, uświadomiło mi jak zupełnie inne, fantastyczne relacje potrafi budować takie miejsce.

[gallery type="rectangular" ids="3041,3038"]

Jak wiecie jestem w przede dniu prezentacji swojej pierwszej kolekcji, także to wydarzenie miało dla mnie podwójne znaczenie. Pojechałam trochę podejrzeć swoją przyszłą konkurencję, ale jednocześnie zaprzyjaźnić się z ludźmi, którzy tworzą ten świat modowego slow.

Firmy zaskakują przede wszystkim bardzo dobrą jakością wykonania swoich produktów. Za bardzo ciekawym pomysłem idzie wysoka jakość materiałów i wykonania. Bardzo się cieszę, że kobiety i mężczyźni w Polsce chcą się ubierać nie tylko bardziej świadomie, ale też bardziej kolorowo. Tym bardziej, że również moja kolekcja będzie adresowana do kobiety glamour.

nor

Często marki wykorzystują naturalne i lokalne materiały. To brzmi prosto, ale wcale takie nie jest. Znalezienie dostawców, którzy zaoferują dobrej jakości towar w detalicznej ilości wcale nie jest takie oczywiste. Małe firmy produkują krótkie kolekcje zaś producenci dążą do realizacji dużych zamówień. Często też cena oferowanych produktów jest czymś z czym najbardziej zmagają się zrównoważone marki, ponieważ produkcja etyczna i naturalne materiały mają wpływ na cenę. Liczy się czas projektanta, pomysł, wykonanie i unikatowość, oryginalność produktu. To w oczywisty sposób podnosi jego wartość, gdyż nie jest produktem masowym z taśmy.

Ubrania to też historie które na sobie nosimy które towarzyszą nam przez wiele lat i mają niemałe znaczenie. Dlatego fantastycznym pomysłem jest przerabianie i sprzedaż ubrań w stylu vintage. Mam wrażenie, że coraz więcej jest miejsc tego typu. Miałam też okazję do takiego zakupu na targach w łódzkiej firmie Cukier Puder Vintage Store. Zyskujesz oryginalną rzecz dobrej jakości, którego nie ma nikt inny, bo powstał tylko w jednym egzemplarzu. To ciekawy i mądry pomysł na świadomą modę.

nor

Zachwyciły mnie też wyroby z naturalnego drewna. I tak trafiłam  na niesamowitego pasjonata Pana Jakuba który w swojej marce Kurlo, wykonuje eleganckie muchy z użyciem tego materiału, stylowe spinki do męskich koszul, zakładki do książek dla "oczytanych" i naprawdę wykonanie i pomysły są fantastyczne.

[gallery type="rectangular" ids="3043,3042"]

Za to firma Underworld tworzy przepiękne, unikatowe zegarki z drewnianą bransoletą i pierścieniem w wielu ciekawych wzorach. I znów dobry zakup na lata.

IMG_20190310_132053_1.jpg

Targi modowe to nie tylko ubrania, ale też biżuteria w wielu odsłonach. Najczęściej można było spotkać łańcuszki na rękę lub szyję o dość podobnym designie. Jedno stanowisko krakowskiej firmy Blazko Jewellery przykuło moją uwagę, gdyż tam pomysł i oryginalność oferowanej biżuterii kompletnie mnie oszołomiła. Oczywiście też nie mogłam się oprzeć zakupieniu naszyjnika w tym miejscu, ale wiem, że posłuży mi na długo a jego design nigdy się nie znudzi.

[gallery type="rectangular" ids="3047,3046"]

Ujęło mnie też najbardziej kolorowe miejsce na targach prowadzone przez młodą projektantkę pełną radości, zapału i fantastycznej energii.  Właścicielka firmy Tabanna tworzy tak nietuzinkowe projekty, że ciężko zostać w nich niezauważonym i na tym chyba polega jej siła. Marka otwiera niedługo butik na Chmielnej i zamierzam tam zajrzeć jeszcze trochę pooddychać jej kolorowym światem.

[gallery type="rectangular" ids="3036,3037"]

Główne założenie ideologii slow fashion to zadbanie o dobrze zorganizowaną szafę, pełną porządnych ubrań, które naprawdę lubimy. Warto więc nauczyć się jak kupować mniej i  wyrwać się z błędnego koła szybkiej mody. Czy robiąc zakupy myślisz o trudnej sytuacji pracowników fabryk odzieżowych? Czy radość z kupna nowej torebki zatruwają Ci myśli o tym, jaki miała wpływ na środowisko? Zgaduję, że nie – jak u większości ludzi. Za to uczucie luksusu, jakie daje miękki, kaszmirowy kardigan, zapamiętasz na pewno i przy następnym zakupach nawet nie spojrzysz na kuszące na wyprzedaży akrylowe sweterki. Nasz umysł zastawia na nas wiele pułapek i warto się nauczyć wykorzystywać je na swoją korzyść.

Jakość a budżet? Czy jedno nierozerwalnie łączy się z drugim? Czy warto wydawać więcej pieniędzy na porządniejsze ubrania? Czym tak właściwie jest dobra jakość? to tylko tkanina czy też sposób jej produkcji? Wszystko ma niemałe znaczenie.

nor

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę chcąc być bardziej świadomymi konsumentami?  Warto  nauczyć się jak używać pięknych rzeczy na co dzień i przestać “oszczędzać” je na wyjątkowe okazje, które nigdy nie nadchodzą. Co najważniejsze nauczyć się swojej szafy.  Brak bazy, złe proporcje, szafa niedostosowana do stylu życia – postawienie diagnozy jest niezbędne do rozpoczęcia skuteczne odzieżowego programu naprawczego.

Targi slow fashion to była przyjemność ale i nauka i zwiększenie świadomości. Mam nadzieje, że bedzie o tym silnym trendzie coraz więcej, głośniej i zawsze pozytywnie.

MIA

Koszyk
  • No products in the cart.