Rada Projektantów Mody w Ameryce zobowiązuje się do zrównoważonego rozwoju w branży mody.

0Sty-27-19

001

Na początku tego roku Rada Projektantów Mody w Ameryce (CFDA) opublikowała uchwały, w których wezwano projektantów do skupienia się na zrównoważonym rozwoju, pozytywnym nastawieniu do ciała, środowiska, akceptacji różnorodności i równości w 2019 roku. Organizacja podejmuje teraz pierwsze kroki w kierunku świadomego wspierania przemysłu modowego.  Przyjęcie bardziej zrównoważonych strategii znaczy dla nas tyle, że wszystkie zasady dotyczące produkcji ubrań muszą być ściśle określone, nie mogą się opierać na wyzysku ludzi i zanieczyszczeniu środowiska. Zaś modelki nie mogą być dyskryminowane ze względu na kolor , wyznanie czy głodzić się, aby sprostać standardom projektantów.

[caption id="attachment_2781" align="aligncenter" width="693"]
z23220371ICR,Okladka-majowego-wydania-brytyjskiego--Vogue-a- Okładka brytyjskiego VOGUE[/caption]

W tym celu uruchomiono specjalne centrum zrównoważonego rozwoju. Według CFDA świat mody musi być zaprojektowany tak, aby zapewnić dostęp do zasobów i informacji związanych ze strategią projektowania mody i dodatkowo posiadać nowe strategie biznesowe. Dostępne informacje  mają tworzyć rodzaj przewodnika, który ma na celu uprościć  i stworzyć bardziej przejrzyste i czytelne informacje i zasady działania. Jest to proces powolny i długofalowy, ale pokazuje, że ludzie związani od lat z  branżą mody niemal równocześnie poczuli, że coś ich uwiera. Nadmiar ubrań zaczął ich męczyć, rozpasana konsumpcja martwić, a los planety obchodzić coraz bardziej. Coraz więcej mówi się o tym, że produkcja ubrań jest odpowiedzialna za 10 proc. zanieczyszczeń powietrza, 99 procent ubrań zużywa bezpowrotnie nasze zasoby, nie mówiąc już o tym, że 6 na 10 produkowanych ubrań jest wyrzucanych. Dlatego CFDA zdecydowało się na  podporządkowanie swoich działań wspólnej misji. Do uszycia ubrań wykorzystuje się mniej wody (w 2017 roku do produkcji ubrań zużyto 79 bilionów wody, czyli ilość wystarczającą do wypełnienia 120 jezior Śniardwy), nakazuje używanie włókien naturalnych, bo syntetyczne rozkładają się nawet 300 lat, ubrania mają być też uniwersalne, a więc gotowe do wielokrotnego użycia, gdyż tylko w  Polsce wytwarza się aż 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie.

[caption id="attachment_2782" align="aligncenter" width="684"]
nago-store-odpowiedzialna-moda-ktora-zadba-o-twoja-przyszlosc_5bf44209 Nago Store. Odpowiedzialna moda[/caption]

Stworzono również specjalny zestaw narzędzi, które posłużą jako wskazówki krok po kroku w tworzeniu strategicznych planów firm. Powstał także katalog wszystkich użytkowych tkanin, który szczegółowo je opisuje i zwraca uwagę na to co trzeba wiedzieć o materiałach takich jak bawełna, bambus, sztuczny jedwab. To nie tylko przydatne źródło dla projektantów, ale także dla konsumentów, którzy chcą dokonywać bardziej świadomych wyborów dotyczących kupowanych ubrań i wiedzieć z czego są wykonane i w jaki sposób tkaniny są produkowane. CFDA zamierza przeprowadzić także szereg szkoleń i debat ogólnoświatowych, poświęconych zrównoważonemu rozwojowi mody w ciągu całego 2019 roku. Będziemy się zatem temu przyglądać.

[caption id="attachment_2783" align="alignnone" width="1536"]z19541074IER Przemysł odzieżowy w Bangladeszu. Piekło, które zamarzło. Gazeta Wyborcza[/caption]

Biorąc pod uwagę, że produkcja odzieży jest drugim co do wielkości przemysłem zanieczyszczającym na świecie, zaraz po przemyśle naftowym, bardzo ważne jest aby, amerykański przemysł modowy podjął konkretne kroki w celu zminimalizowania szkodliwego wpływu świata mody na środowisko. Ponadto od kilku lat trwa akcja "Noś się świadomie" , która ma zachęcić ludzi do świadomego wyboru tego, co na siebie codziennie zakładają. Kupując zwykły t-shirt w sieciówce, nie tylko wtapiamy się w tło, ale przede wszystkim wspieramy koncerny, które wykorzystują ludzi. Generalnie wciąż chodzi o zwiększanie świadomości modowej, ale także tej społecznej. Czy wiesz, że produkcja jednej koszulki pochłania trzyletni zapas wody pitnej dla jednej osoby?

[caption id="attachment_2784" align="alignnone" width="1067"]3_img1636woda Deficyt wody. SOS dla świata - WWF[/caption]

Mam nadzieję, że ten artykuł uświadomi nam po raz kolejny jak dokonywać przemyślanych zakupów i mądrych wyborów. I mówię to też, a może przede wszystkim do siebie. Bo zmiany trzeba zaczynać od własnej osoby.

Świadomych decyzji Wam i sobie dziś życzę. . MIA

.

Koszyk
  • No products in the cart.