Psychologia ubioru, czyli jaki wpływ mają kolory na Ciebie i Twoje otoczenie.

0Wrz-28-18

Pablo Picasso twierdził, że kolory podążają za emocjami.  Czy faktycznie kolor może mieć wpływ  na nastrój  i na zachowanie otoczenia?

Tak. Udowodniono, że w dużym stopniu można manipulować kolorami dla uzyskania odpowiedniego efektu. Nasze ciało podświadomie reaguje na kolorystyczne sygnały.

Wpływem na życie człowieka interesowała się już  chińska filozofia feng shui. Barwa jest ważnym nośnikiem informacji. Kolorowe elementy przykuwają naszą uwagę o wiele szybciej niż czarno-białe. Działają bowiem na wyobraźnię, wywołują skojarzenia, budzą emocje, a nawet wpływają na nastrój. Kolory mogą  być również manifestacją naszych stanów emocjonalnych, potrzeb czy pragnień. Wiedza na temat wpływu kolorów na naszą psychikę rozwija się bardzo intensywnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z siły działania barw. W zasadzie każdy z nas sięga intuicyjnie po dany kolor przy wyborze odzieży czując, że każdy kolor ma swoje znaczenie symboliczne, które rozumiemy i interpretujemy na poziomie podświadomym. Wynika to  z psychologii, kultury, religii oraz codziennych przyzwyczajeń i środowiska w którym żyjemy.  Podczas zakupów warto zdawać sobie sprawę z tych zależności i wykorzystywać je w sposób przemyślany i efektywny. Jak dobierać i łączyć kolory, by czuć się w nich komfortowo i dopasować je do naszego temperamentu?

CZERWONY

  [gallery ids="1932,1934,1933" type="rectangular"]

Kolor czerwony jest związany z odwagą, a niekiedy nawet z brawurą. Jest to kolor dla osób, które nie boją się być zauważone, które chcą skupiać na sobie uwagę. Charakteryzuje się najdłuższą ze wszystkich długością fali. W związku z tym,  w największym stopniu pobudza nasz organizm i zachęca do działania. Jest to kolor związany z ekstremalnymi odczuciami – energią, żywiołem ognia, dynamizmem, impulsywnością, ale także miłością czy namiętnością. W codziennym życiu kolor czerwony kojarzy się z ostrzeżeniem, zatrzymaniem, niebezpieczeństwem, ale także z pomocą namiętnością i miłością. Zdecydujmy się na element garderoby w tej barwie w sytuacji, kiedy pragniemy zwrócić uwagę otoczenia, a także dodać sobie odwagi. Mówi się, że osoby lubiące czerwień, pragną zainteresowania ze strony innych, uwielbiają być adorowane. Przypisuje się im także wytrwałość i dążenie do celu. Mogą być bardzo ekspansywne, często jednak nie są dobrymi słuchaczami. Często władcze, nie tolerują sprzeciwu. W biznesie kolor niezalecany, chyba, że w postaci małego dodatku, nadającego charakter i wyrazistość stroju.

BIEL

[gallery ids="1888,1889,1890" type="rectangular"]

Biel jest kolorem niewinności, czystości, ale także duchowej siły. Zawiera w sobie wszystkie kolory widma słonecznego. Teoretycznie jest anty-kolorem, jest fuzją wszystkich barw, które uzyskujemy w wyniku rozszczepienia światła w pryzmacie. Symbolizuje prostotę, czystość, a także kształtowanie nowego spojrzenia na życie. Jest to także znak otwartości osoby ubierającej się na biało. Pokazuje ona w ten sposób, że  nie ma w niej uprzedzeń, ale też nie chce być ograniczana. Biel może sugerować  też dystans  i niezależność. Biały kolor jest często używany w biznesie, na ważnych uroczystościach i oficjalnych przyjęciach.

ŻÓŁTY

[gallery ids="1891,1892,1893" type="rectangular"]

Kolor żółty jest barwą, która symbolizuje chęć kontaktu i nawiązania relacji. To  kolor z kategorii ciepłych. Kojarzy się ze słońcem, a więc radością, energią, szczęściem. Według psychologów dobrze wpływa na jasność myśli oraz zapamiętywanie, powiązany jest więc także z intelektem. Stymuluje pracę mózgu, pomaga podejmować decyzje. Wzmacnia system nerwowy. Symbolizuje spontaniczność, aktywność, żywiołowość. Kolor żółty lubią osoby  śmiałe, lubiące kreować i kształtować na przykład nowe trendy  w modzie i stylu. Zawodowo  postrzegany  jako kolor wspomagający komunikację. Wiele barw w połączeniu z żółcią nabiera wyrazistości na przykład granat, czerń,  popiel czy błękit.  Jako element garderoby  żółta  barwa doda energii w pochmurny dzień. Jej ocieplające działanie ośmiela także w kontaktach z innymi i dodaje odwagi w trudnych sytuacjach. Żółć należy jednak stosować z rozwagą czasem lepiej zastąpić ją stonowanymi odcieniami piaskowym, bananowym, waniliowym, a efekt w odbiorze osiągniemy podobny.

POMARAŃCZOWY

[gallery ids="1894,1896,1895" type="rectangular"]

Kolor pomarańczowy jest dobrym kolorem dla osób, które przy spadku formy,  chcą odzyskać życiową pogodę ducha. Jest wynikiem pomieszania żółtego oraz czerwonego i w większości jego wpływ na odbiorcę także jest wynikiem tej mieszanki. Kojarzy się on nam z radością, aktywnością, młodością, fascynacją, energią. To najbardziej  rozgrzewający  kolor, który jest w stanie ożywić każdą, nawet wyjątkowo mało wyrazistą kompozycję. Pomarańczowe elementy spowodują, że znajdujące się w sąsiedztwie pozornie smutne kolory jak np. popiel, granat, czerń, brąz,  nabiorą szlachetności. Wywołuje miłe skojarzenia, więc stanowi idealną barwę garderobianych dodatków na chłodną jesień. W lecie świetnie komponuje się z opalenizną. Wybierają go osoby zdyscyplinowane, obowiązkowe i mające  zmysł organizacyjny.

ZIELONY

[gallery ids="1912,1915,1914" type="rectangular"]

Kolor ten jest najczęściej występującym w przyrodzie. Dzięki oczywistemu powiązaniu z naturą i ekologią zieleń uspokaja, relaksuje, przywodzi na myśl  szczęście i harmonię. Biznesowo dzięki skojarzeniom z amerykańską walutą, zielony kojarzy się z pieniądzem, dobrobytem, sukcesem i akceptacją. Przez otoczenie osoby ubrane na zielono odbierane są  jako  optymistycznie nastawione do życia. Ciemne i nasycone odcienie należą do wyjątkowo gustownych. Kobiety pragnące podkreślić strojem wyjątkowość uroczystego wieczoru, często podświadomie wybiera suknię z lekko błyszczącej tkaniny w kolorze szmaragdowej zieleni. W biznesie nie jest kolorem szczególnie zalecanym, raczej posiada charakter sportowy i  wakacyjny niż elegancki.

NIEBIESKI

[gallery ids="1897,1899,1898" type="rectangular"]

Jeden z  najbardziej neutralnych  kolorów.  Niebieski postrzegany jest jako wzbudzający największe zaufanie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że charakteryzuje się on jedną z najkrótszych długości fali – nie pobudza nas więc do działania. Oprócz tego, kojarzy się z niebem i wodą, a więc czymś pewnym i w większości przypadków niezawodnym. Bardzo silnie związany jest także z biznesem i nowoczesnymi technologiami. Jest kolorem łagodzącym, ochładzającym. To kolor symbolizujący twórczość, wrażliwość, spostrzegawczość, kreatywność, zmysł praktyczny, twórczy umysł. Wszelkie odcienie niebieskiego dają wrażenie profesjonalizmu. Odzież w tym kolorze podkreśla rozwagę i umiejętność rozwiązywania trudnych sytuacji, a granat symbolizuje rozsądek i doświadczenie, często jest identyfikowany ze światem dyplomacji.

FIOLETOWY

[gallery ids="1900,1901,1902" type="rectangular"]

Fioletowy, to kolor, który kojarzony jest z szlachetnością, luksusem,  a także z magią i światem niedostępnym dla wszystkich. Kojarzony jest także z energią. Barwa o bardzo ciekawych właściwościach. Oddziałuje na mózg i cały układ nerwowy.  Symbolizuje pobudzenie emocjonalne i przenosi naszą świadomość na wyższe potrzeby duchowe. Kolor niezwykle mistyczny. Purpura jako pochodna natomiast symbolizuje intuicjonizm i siłę uczuć. Z drugiej strony długotrwały kontakt z kolorem purpurowym sprzyja wystąpieniu melancholii i objawów depresji.  Chodzenie często w fioletowych strojach wpływa bardzo przygnębiająco na otoczenie i na osobę, która ten strój nosi.

BRĄZ

[gallery ids="1903,1904,1905" type="rectangular"]

Kolor brązowy związany jest z naturą. Bardzo neutralny, kojarzony z uczciwością, porządkiem i stałością a osoby lubiące brązy zazwyczaj mocno stąpają po ziemi. Brąz ma też walory barwy ochronnej  używany przez osoby, które lubią skrywać swoje tajemnice i obawy. Wskazany jest dla osób poszukujących życiowej stabilizacji. Doskonale komponuje się z innymi barwami natury, takimi jak zielenie czy żółcienie, W pracy nie zalecany, chyba, że w eleganckim wariancie. Brąz jest też wykluczony jako kolor wieczorowy.

CZARNY

[gallery ids="1906,1908,1907" type="rectangular"]

Czerń jest nieobecnością koloru i nie odbija światła . Jest jednoznaczna i przywołuje na myśl głębię, która często  tożsama jest z chaosem. Z jednej strony sygnalizuje zdyscyplinowanie, niezależność, zdecydowane poglądy oraz silną wolę, z drugiej - może służyć za tarczę ochronną przed niepewnością i poczuciem niskiej wartości. Skłonność do czerni zdradza poszukiwanie swojej tożsamości. Czasem czerń niesie ze sobą protest wyrażający się  w rezygnacji, wyrzeczeniu nadziei. Natomiast w przypadku stroju oficjalnego oznacza opanowanie i podkreśla Twój autorytet. Ludzie, którzy wolą nosić czarne ubrania, są ambitni, celowi, ale także bardzo wrażliwi. Z reguły są emocjonalne i nadpobudliwe, choć często starają się to ukryć. Czarny kolor pomaga im przestawić uwagę otoczenia od ich wyglądu na osobowość, ponieważ najważniejsze są dla nich cechy wewnętrzne danej osoby.

RÓŻ

[gallery ids="1909,1910,1911" type="rectangular"]

Kolor różowy jest synonimem delikatności i słodyczy. Barwa symbolizująca kobiecość. Delikatne odcienie tego koloru dodają lekkości i łagodności. Ubierające się na różowo kobiety wzbudzają zainteresowanie mężczyzn i wywołują u nich ciepłe oraz opiekuńcze uczucia. Różowy kolor stosunkowo niedawno  wkroczył z rozmachem do świata mody męskiej. W odzieży tzw. biznesowej powinna być jednak stosowana z umiarem, ze względu na to, że kojarzy się z łagodnością, a nawet pasywnością w relacjach biznesowych. Czasami osoby sięgające po ten kolor lubią zwracać na siebie uwagę tak bardzo, że mogą stać się męczące dla otoczenia. Róż Symbolizuje energię, wybuchowość, ale i kapryśność i momentami brak dojrzałości emocjonalnej. W firmach spotykany w jasnym pastelowym wariancie.

Osoby, które cenią bezpieczeństwo, stonowanie i harmonię, które chcą być odczytywane jako stabilne bardziej, niż żywe i dynamiczne, wybierają kolory ziemi, brązy, ciemną zieleń, czerń, ciemną żółć.

Osoby, które tworzą swój bardziej otwarty i dynamiczny wizerunek łączą jasne, pastelowe barwy lub czerń, z krzykliwymi, kolorowymi dodatkami.

Muszę przyznać,  że ja sama byłam zdziwiona jak wiele może powiedzieć o nas kolor.  Z uwagą zaczęłam się temu zjawisku przyglądać i badać jak czuję i  zachowuję się w towarzystwie różnych kolorów.  A jakie barwy Wy częściej wybieracie? Czy macie takie,  w których po założeniu czujecie się nieswojo?  Czy bardziej o wyborze koloru decyduje  pora roku czy aktualny nastrój? Ile jest prawdy w tym, że możemy wpływać na innych poprzez kolor ubrania?  Dajcie proszę znać czy faktycznie, w Waszym przypadku kolor wpływa na relacje z innymi, albo czy wykorzystałyście kolor jako ważny atut w jakieś sytuacji życiowej?

MIA

 
Koszyk
  • No products in the cart.